Dzień Bezpiecznego Internetu

U naszej szkole na spotkaniu społeczności szkolnej omawialiśmy problemy związane z ogólnym i powszechnym dostępem do sieci Internet. Wywiązała się dyskusja, a której okazało się, że wiedza o tym, co to znaczy “bezpieczne życie w Internecie” jest znana starszym uczniom. Dla młodszych uczniów musi być ona utrwalana właśnie dzięki takim wspólnym zajęciom. Znacie fakty i wiecie jak postępować w razie zagrożenia.

Niestety dzisiaj nie można mówić o wykluczeniu młodzieży i dorosłych ze świata sieci Internetowej, wręcz przeciwnie. Realne życie tu i teraz wypierane jest przez czas spędzany w wirtualnym świecie. Na to przede wszystkim zwróciliśmy uwagę.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie saferinternet.pl

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Skip to content